а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пригради

приградат
Вид збор: Глагол, свршен
Додаде нешто кон веќе изграден објект.
Англиски: add
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Приградија две соби до старата куќа.
Соседот пригради бања до куќата в село.
Изведенки
1. приградува несв.
приградуваат
2. приградување ср.
глаг. им.