а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приграби

приграбат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21961
Со сила или на недозволен начин присвои нешто туѓо.
Англиски: seize
Примери:
Ја приграби сета власт.
Изведенки
1. приграбува несв.
приграбуваат
2. приграбување ср.
глаг. им.