а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пригоди

пригодат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30650
1. поготви, приготви
Англиски: prepare Албански: përgatit, gatis
Примери:
Таа им пригоди се што им треба за пат.
Жената ја пригоди вечерата.
2. Направи да одговара на средината, на потребата.
Англиски: adjust Албански: përshtat
3. (се пригоди) се поготви
Англиски: prepare Албански: përgatit
Примери:
Подобро е со време да се пригоди човек за таков голем настан.
Изведенки
1. пригодува несв.
(се) пригодуваат
2. пригодување ср.
глаг. им.