а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приврши

привршат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17185
1. Приведе кон крај започната работа.
Англиски: conclude Албански: mbaroj, përfundoj
Примери:
Привршија подготовките за свеченостите.
Мајсторите привршија со малтерисувањето.
2. Потроши скоро до крај храна, резерви и сл.
Англиски: finish Албански: mbaroj, përfundoj
Примери:
Уште малку, ќе ги привршиме резервите масло.
Привршив со шеќерот.
3. (се приврши) Се приведе нешто кон крај, се заврши.
Англиски: finish Албански: përfundoj, mbaroj
Примери:
Се приврши учебната година.
Се приврши дискусијата.
Се приврши полската работа.
Изведенки
1. привршува несв.
(се) привршуваат
2. привршување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК