а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

привиди

привидат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Види, посети кратко време.
Англиски: examine
Употреба: Ретко
Примери:
Утре ќе ве привидат внуците.
Го привиде детето, тоа спиеше.
2. (ми, ти, му, .. се привиди) Му се стори како да гледа нешто што не постои, му се причини.
Англиски: appear
Примери:
Ми се привиде дека некој ме следи.
Му се привиди сенка што го следи.
Изведенки
1. привидува несв.
(се) привидуваат
Пример: Му се привидуваат октоподи, ајкули, водни змии и други сеништа.
2. привидување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи