а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

привезе

привезат
Вид збор: Глагол, свршен
Навезе уште малку, со везење дополни вез.
Примери:
Ќе привезам поситен народен вез на ракавите.
Изведенки
привезува несв.
привезуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи