а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приведе

приведат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Во законска постапка доведе некого на сослушување пред истражен судија.
Англиски: temporary arrest Албански: arrestoj, paraburgoj
Употреба: Правда
Примери:
Полицијата го приведе и бившиот министер за внатрешни работи.
Полицајците приведоа двајца на сослушување.
2. Наброи, цитира, приклучи кон нешто.
Англиски: specify Албански: sjell, bashkangjes
Примери:
Кон овие примери ќе приведе уште неколку.
Адвокатот приведе нови докази.
Тој приведе основни податоци за весникот.
Изведенки
1. приведува несв.
приведуваат
2. приведување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи