а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прибележи

прибележат
Вид збор: Глагол, свршен
Запише нешто, забележи.
Англиски: take a note
Примери:
Новинарот ги прибележа закључоците од конференцијата.
Записничарот не ја прибележал мојата дискусија.
Изведенки
1. прибележува несв.
прибележуваат
2. прибележување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи