а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прибегне

прибегнат
Вид збор: Глагол, свршен
Се потруди да најде решение со помош на нешто.
Англиски: resort
Примери:
Полицајците прибегнале кон употреба на сила.
За поголема ефектност режисерот прибегна кон поставување на нова сценска изведба.
Изведенки
1. прибегнува несв.
прибегнуваат
2. прибегнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи