а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прељубништво

мн. прељубништва
Вид збор: Именка, среден род
прељуба, неверност
Англиски: adultery
Примери:
Тенката скрама на „нормалност“ дополнително беше тргната со тековните партиски прељубништва по кои веќе не се знае кој со кого и каде е во коалиција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи