а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прељубник

мн. прељубници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што ја крши брачната верност.
Англиски: adulterer
Примери:
Прељубниците ќе завршат во пеколот.
Изведенки
прељубница ж.
мн. прељубници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи