а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прељубезен

прељубезниот
Вид збор: Придавка
Претерано, премногу љубезен.
Примери:
Прељубезен човек.
Изведенки
прељубезно прил.
Пример: Се насмевнува прељубезно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи