а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прејде

прејдат; прејди, прејдете; прејдов, прејдоа; прешол, прешле; прејдев, прејдеа; прејдел; прејден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5032
1. Помине, премине од една на друга страна.
Англиски: pass Албански: kaloj
Примери:
Карванот ја прејде реката.
Таа ја прејде улицата.
Тие прејдоа во друг вагон.
2. Помине на нешто друго, поинакво од претходното; смени тема на разговор, дискусија и сл.
Англиски: change Албански: kaloj, ndryshoj, ndërroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Професорот прејде на следното прашање.
Да прејдеме на следната точка од дневниот ред.
3. измами, излаже
Англиски: cheat Албански: mashtroj
Употреба: Разговорно
Примери:
Го прејде, му ги зеде парите.
4. (се прејде) се излажа
Албански: mashtrohem
Примери:
Се прејде за таа работа.
Изведенки
1. преоѓа несв.
преоѓаат
2. преоѓање ср.
глаг. им.
3. прејдува несв.
прејдуваат
4. прејдување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК