а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преѓа

мн. преѓи
Вид збор: Именка, женски род
Испреден конец од волна, памук, лен и друго како материјал за плетење или за ткаење.
Англиски: yarn
Примери:
Клопче преѓа.
Модра преѓа.
Тенки преѓи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи