а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прешлен

мн. прешлени
Вид збор: Именка, машки род
1. Секоја коска од рбетниот столб.
Англиски: vertebra Албански: rruazë
Употреба: Анатомија
Примери:
Вратни прешлени.
2. Тркалце на долниот крај од вретеното.
Албански: vertebër
Изведенки
прешленче ср.
мн. прешленчиња
FlexiMac
 менување на македонски глаголи