а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преширок

прешироки
Вид збор: Придавка
1. Што е премногу широк.
Примери:
Преширока облека.
2. За текст или говор премногу опширен, со премногу податоци, детали.
Изведенки
прешироко прил.
Пример: Зборува прешироко.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи