а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пречкрта

пречкртаат
Вид збор: Глагол, свршен
Со прецртување текст или цртеж означи дека е погрешен, поништен.
Англиски: cross out
Примери:
пречкртува планови
Изведенки
1. пречкртува несв.
пречкртуваат
2. пречкртување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи