а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пречистувач

мн. пречистувачи
Вид збор: Именка, машки род
Техничко средство (направа, систем) што врши пречиствање.
Англиски: purifier
Примери:
Вклучиле пречистувач на водата.
Изведенки
1. пречистувачки прид.
пречистувачкиот
пречистителен
2. пречистувачко прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи