а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пречекори

пречекорат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со чекорење премине преку нешто, престапи, опчекори.
Англиски: step over Албански: tejkaloj
Примери:
Го пречекори прагот на куќата.
2. Помине дозволена граница, наруши одредени норми.
Англиски: exceed Албански: tejkaloj
Примери:
Ја пречекори дозволената брзина.
Ги пречекори овластувањата.
3. зачекори, тргне
Англиски: step Албански: nisem, bëj hap
Примери:
За да ти тргне работата, наутро пречекори со десна нога.
Изведенки
1. пречекорува несв.
пречекоруваат
2. пречекорување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи