а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прецвета

прецветат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 51929
1. За цвет - овене.
Англиски: wither Албански: vyshket
Примери:
Розите од сонцето брзо прецветаа.
2. Престане да цвета.
Албански: nuk çelë, nuk lulëzon
Употреба: Ботаника
Примери:
Кајсиите прецветаа.
Изведенки
1. прецветува несв.
прецветуваат
2. прецветување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК