а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

префрлање

Вид збор: Именка, среден род
префрлување
Англиски: moving
Употреба: Нестандарден збор
Примери:
Префрлањето на средствата оди преку банка.
Властите тврдат дека по префрлањето во затвор, веднаш ќе биде екстрадиран во Македонија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи