а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

префриган

префригани
Вид збор: Придавка
Ранг: 46365
Што е исклучитено лукав и снаодлив.
Англиски: sly
Примери:
префригано копиле
Изведенки
1. префригано прил.
2. префриганост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи