а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

префинет

префинети
Вид збор: Придавка
Ранг: 8450
Што е извонредно фин.
Англиски: refined
Примери:
префинет вкус
префинет тон
префинет хроничар
Изведенки
1. префинето прил.
Пример: Зборува префинето.
2. префинетост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК