а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преференција

мн. преференции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19424
Претпочитување, давање предност некому или на нешто.
Англиски: preference Албански: preferencë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК