а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преференцијален

преференцијалниот
Вид збор: Придавка
Што дава, што овозможува, привилегија, предност, олеснување на нешто.
Англиски: preferential
Примери:
Преференцијален договор за трговија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи