а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

префект

мн. префекти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15750
1. Во стариот Рим - назив на административна и на воена служба и на лицето во тие служби.
Албански: prefekt
Употреба: Историја
2. Во Франција и во некои земји - највисок управен службеник во департман или округ.
Француски: prefect Албански: prefekt
Употреба: Административен термин
3. Во некои земји - виш службеник во управата, шеф на полиција и сл.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК