а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

префати

Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14888
1. Опфати некого или нешто со рацете.
Англиски: embrace Албански: kap, zë
Примери:
Го префати околу половината.
2. Задржи, земе како враќање на долг.
Англиски: keep Албански: mbaj
Примери:
Од парите, префати си за долгот.
3. (се префати) се зарази
Англиски: catch up Албански: marr, infektohen
Примери:
Ги префати сипаниците од постарата сестра.
Изведенки
1. префаќа несв.
префаќаат
2. префаќање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК