а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

префарба

префарбаат
Вид збор: Глагол, свршен
Фарба одново, нанесе фарба повторно.
Англиски: repaint
Примери:
Ја префарба оградата.
Изведенки
1. префарбува несв.
префарбуваат
2. префарбување ср.
глаг. им.