а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преустрои

преустројат
Вид збор: Глагол, свршен
Устрои повторно или поинаку.
Англиски: reorganize
Примери:
Ја преустрои администрацијата.
Изведенки
1. преустројува несв.
преустројуваат
2. преустројување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи