а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преуреди

преуредат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Уреди повторно или на поинаков начин.
Англиски: rearrange Албански: rirregulloj
Примери:
Ја преуредиле гаражата во работилница за синот.
Ја преуреди куќата.
2. реорганизира
Англиски: reorganize Албански: riorganizoj
Примери:
Го преуреди целиот живот.
Ја преуредија армијата.
Изведенки
преуредува несв.
преуредуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи