а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преуранет

преуранети
Вид збор: Придавка
Што е премногу ран.
Англиски: too early
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
преурането востание
преуранет предлог
Изведенки
преурането прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи