а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преупати

преупатат
Вид збор: Глагол, свршен
Упати во друга насока или на друго место.
Англиски: redirect
Примери:
Нѐ преупати назад до министерството.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи