а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преумори

преуморат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Силно, многу умори.
Англиски: exhaust Албански: stërlodh
Примери:
Патувањето го преумори.
2. (се преумори) Стане многу уморен.
Англиски: exhaust Албански: stërlodhem
Примери:
Се преуморил од работа, има несвестица.
Изведенки
1. преуморува несв.
(се) преуморуваат
2. преуморување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи