а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преувеличи

преувеличат
Вид збор: Глагол, свршен
Претстави некого или нешто во поголеми размери одошто се.
Англиски: exaggerate
Примери:
Ги преувеличи работите.
Ги преувеличи резултатите.
Му ги преувеличи заслугите.
Изведенки
1. преувеличува несв.
преувеличуваат
2. преувеличување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи