а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претчувствува

претчувствуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Има претчувство.
Англиски: sense, foresee
Примери:
Претчувствува силна бура.
Претчувствува зло.
Изведенки
претчувствување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи