а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претхристијански

претхристијанскиот
Вид збор: Придавка
Што е пред јавувањето на Христијанството.
Англиски: pre-Christian
Употреба: Историја
Примери:
претхристијански период
FlexiMac
 менување на македонски глаголи