а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претходница

мн. претходници
Вид збор: Именка, женски род
1. Дел од војската што се наоѓа пред главните сили.
Англиски: vanguard Албански: pararojë
Употреба: Воен термин
2. претходничка
Албански: pararendëse
FlexiMac
 менување на македонски глаголи