а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претходник

мн. претходници
Вид збор: Именка, машки род
Лице или предмет што претходи на друго.
Англиски: predecessor Албански: paraardhës, pararendës
Примери:
Им се заблагодари на своите претходници во фирмата.
Самодовербата е претходник во успехот.
Изведенки
претходничка ж.
мн. претходнички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи