а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претходи

претходат
Вид збор: Глагол, несвршен
Оди пред нешто во време или редослед.
Англиски: precede
Примери:
На договорот му претходеа тешки преговори.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи