а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претстои

претстојат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се очекува да се случи набрзо.
Англиски: lie ahead Албански: vijon
Примери:
Решенија за горливите економски проблеми со кои ќе се соочиме во периодот што ни претстои.
Ни претстои долг пат.
2. Се очекува да се случи набрзо.
Англиски: will follow Албански: vijon
FlexiMac
 менување на македонски глаголи