а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претстоен

претстојни
Вид збор: Придавка
Што претстои, што доаѓа во најблиска иднина.
Англиски: coming
Примери:
На претстојната седница се очекуваат жестоки дискусии.
претстојна свадба
претстојни натпревари
На претстојниот самит на ЕУ не се очекува Македонија да добие датум за преговори
Збивање редови пред претстојното цунами на незадоволство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи