а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претставништво

мн. претставништва
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 10434
Установа, канцеларија што претставува, застапува нечии интереси.
Англиски: representation Албански: përfaqësi
Примери:
конзуларно претставништво
трговство претставништво
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК