а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претставнички

претставничкиот
Вид збор: Придавка
Што се темели врз избрани претставници од народот.
Англиски: representational
Употреба: Политика
Примери:
Претставнички модел.
Изрази
Претставнички дом - долниот дом од Конгресот на САД.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи