а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претставник

мн. претставници
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што претставува, застапува нечии интереси.
Англиски: representative Албански: përfaqësues
Примери:
претставник на синдикатот
претставник од училиштето
2. Лице избрано и овластено од државата да врши определена задача.
Англиски: delegate Албански: i dërguar
Употреба: Политика
Примери:
Народните претставници седнаа во парламентот.
3. Лице што е типичен образец на луѓето од некоја дејност, движење, класа.
Англиски: model Албански: model
Примери:
претставник на романтизмот
буржоаски претставник
4. Типичен примерок на еден вид.
Англиски: sample Албански: shembull
Употреба: Биологија
Изведенки
1. претставничка ж.
мн. претставнички
2. претставница ж.
мн. претставници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи