а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претставка

мн. претставки
Вид збор: Именка, женски род
1. писмено барање
Англиски: petition Албански: kërkesë me shkrim
Употреба: Административен термин
Примери:
Поднесе претставка.
2. префикс
Англиски: prefix Албански: parashtesë
Употреба: Граматика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи