а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претставителен

претставителниот
Вид збор: Придавка
Што остава забележлив впечаток, како квалитетен, успешен за да биде претставен во јавноста.
Англиски: impressive
Примери:
Претставителен човек.
Изведенки
1. претставително прил.
Пример: Делува претставително.
2. претставителност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи