а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претсобје

мн. претсобја
Вид збор: Именка, среден род
Простор во кој се влегува од врата во стан или во куќа, обично со врати што водат во другите преостории.
Англиски: anteroom
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Ги собу чевлите во претсобјето.
Стан со мало претсобје.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи