а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претсмртен

претсмртни
Вид збор: Придавка
Што станува непосредно пред смртта.
Примери:
Претсмртен час.
Претсмртни маки.
Претсмртна исповед.
Изведенки
1. претсмртно прил.
Пример: Прошепоти претсмртно.
2. претсмртност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи