а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претсказание

мн. претсказанија
Вид збор: Именка, среден род
1. претскажување, пророштво
Англиски: prediction
Примери:
Да се исполнат претсказанијата на пророците.
2. предзнак
Англиски: omen
Примери:
божјо претсказание
FlexiMac
 менување на македонски глаголи