а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претскажувач

мн. претскажувачи
Вид збор: Именка, машки род
Лице што претскажува или што има способности за претскажување.
Англиски: clairvoyant
Примери:
Тоа се тешки прашања и за претскажувачите и за видовитите.
Изведенки
1. претскажувачка ж.
мн. претскажувачки
2. претскажувачки прид.
претскажувачкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи